
Paras Puku -kilpailu
Likkojen Lenkki - tapahtumassa on perinteisesti järjestetty Paras Puku -kilpailu. Paras Puku -kilpailun idea on tuoda tapahtumaan väriä ja pilkettä silmäkulmaan hauskojen, oivaltavien ja viihdyttävien asujen muodossa.
Tapahtumaan osallistujat voivat toki pukeutua lenkille ihan miten itse haluavat. Suuri osa osallistujista pukeutuu lenkkipaitaan, joka sisältyy lenkin osallistumismaksuun. Ennakkoon (31.3. mennessä Jyväskylä ja Tampere, 31.5. mennessä Oulu) ilmoittautuneet osallistujat saavat Lenkkipaidan kotiin postitettuna; myöhemmin mukaan ilmoittautuneet voivat hakea paidan ennakkoon ilmoitetuista pisteistä ennen tapahtumaa tai tapahtumapäivänä tapahtuman infopisteestä. Suuri määrä samanvärisiä lenkkipaitoja sekä tapahtumapaikan kentällä että itse lenkillä lisäävät yhteenkuuluvuuden tunnetta ja naisnenergian määrää. Toki lenkille voi lähteä myös omissa treenivaatteissaan.
Paras Puku -kilpailuun voi osallistua yksilö- tai ryhmäsarjassa. Yksilösarjan pukeutujat ovat edellisinä vuosina panostaneet roolihahmoon ja asuun yhä enemmän, mikä on ollut kiva huomata. Ryhmäsarjan osallistujat ovat perinteisesti yhdessä ryhmänä lenkille lähteneitä yritys- tai kaveriporukoita. Asukokonaisuus on usein heijastanut työpaikan luonnetta tai alaa tai vaihtoehtoisesti yhteiskunnallista tilannetta tai mediassa huomiota saanutta persoonaa tai vaikkapa hittielokuvaa. Kaikki on sallittua asua valitessa!
Paras Puku -kilpailussa Tampereella on jaettu palkinto yksilö- ja ryhmäsarjassa. Vuonna 2011 osallistujia oli yhteensä lähes sata! Kaikilla Likkojen Lenkki 2012 paikkakunnilla järjestetään Paras Puku -kilpailu myös vuonna 2012. Ei muuta kuin asun suunnitteluun!
Katso Likkojen Lenkin 2011 Paras Puku - kilpailun osallistujat ja voittajat:
Jaa Facebookissa

























